Прес-реліз: Останці Сарматського моря / Тернопільський кар’єр / Законна гірнича діяльність Товариства

20 серпня 2021 року

Тема: Останці Сарматського моря / Тернопільський кар’єр / Законна гірнича діяльність Товариства

Нещодавно у мережі Фейсбук пролунали звинувачення на адресу ПрАТ "Тернопільський кар’єр" (надалі – Товариство), яке є надрокористовачем Галущинецького родовища, в руйнуванні археологічної пам’ятки "Останці Сарматського моря". Ці звинувачення були підхоплені та повторені, без їх перевірки, деякими засобами мас-медіа.

У відповідь Товариство негайно ініціювало заходи для перевірки звинувачень на свою адресу та фактів, пов’язаних із "Останцями Сарматського моря", запросивши для цього представників Української природоохоронної групи – UNCG, як авторів початкового повідомлення, а також незалежних спеціалістів у галузі геології та археології. Тим самим Товариство на ділі показало свою готовність для відкритої, професійної та неупередженої перевірки та співпраці із зацікавленими особами.

В результаті проведеної перевірки, із залученням доктора геологічних наук Віктора Мельничука (НУВГП) та докторки геологічних наук Катерини Деревської (Національний науково-природничий музей НАН України), які здійснили виїзд безпосередньо на територію родовища та самої пам’ятки, було встановлено, що пам’ятка "Останці Сарматського моря" не є знищеною. Діяльності по видобуванню вапняку на території пам’ятки не здійснювалося. Більше того, було встановлено ряд невідповідностей та помилок у державних документах щодо місцезнаходження пам’ятки. При цьому для встановлення місцезнаходження пам’ятки Товариство керувалося отриманими від Тернопільської ОДА 23.03.2021 року документами, а саме Тимчасовою карткою первинного обліку територій та об’єктів природно-заповідного фонду України і Карткою первинного обліку територій та об’єктів природно-заповідного фонду України та координатами, зазначеними у них.

З історії питання. За всі роки діяльності Товариства в межах Галущинецького родовища вапняків, про будь-які обмеження не було вказано в жодному офіційному документі, який дає право Товариству на розробку родовища, серед яких спецдозвіл та договір оренди земельної ділянки. Крім того, за весь період діяльності Товариства у Галущинецькому родовищі жодна із проведених перевірок екологічною інспекцією не зазначила на наявність об'єкту пам'ятки та на його порушення чи знищення.

Так тривало до 2020 року, коли при проходженні Товариством чергової процедури ОВД ГО «Українська природоохоронна група» розмістила свої пропозиції, в яких вперше прозвучало про об’єкти ПЗФ на території Галущинецького родовища, а саме «Останці Сарматського моря» та «Товтровий степ», що межує з Галущинецьким родовищем. Зазначені пропозиції було оприлюднено 20.12.2020 року. Після відповідних звернень Товариства, Тернопільська ОДА направила електронною поштою охоронне зобов’язання за №41/1 від 23.03.21 року. При цьому, зазначене охоронне зобов’язання не містить жодних координат для точного встановлення місцерозташування геологічної пам’ятки природи «Останці Сарматського моря».

Тобто, за існуючими на сьогодні у Товариства документами:

- наявне охоронне зобов’язання не містить точних координат геологічної пам’ятки природи «Останці Сарматського моря»,

- в Картці первинного обліку територій та об’єктів природно-заповідного фонду України, якими володіє Товариство, зазначені координати, за якими об’єкт ПЗФ «Останці Сарматського моря» знаходиться за межами діючого Галущинецького кар’єру і гірничого відводу.

Зважаючи на наведені факти, особливий жаль викликає безвідповідальне поширення звинувачень, підхоплених іншими засобами інформації, в яких безапеляційно стверджується про знищення Товариством геологічної пам’ятки природи «Останці Сарматського моря» як доконаний факт. Насправді, на сьогодні не було проведено жодної перевірки контролюючих органів щодо збереження об’єкта, і немає жодних офіційних матеріалів, які б це підтверджували.

Для подальшого вивчення питання, за дорученням Товариства, 19.08.2021 р. було здійснено адвокатський запит від адвоката Каневської М.О. до Управління екології та природніх ресурсів Тернопільської ОДА щодо отримання належним чином засвідчених копій документів, передбачених Інструкцією про зміст та складання документації державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду України, передбачених відповідним наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України. На цей день відповіді Товариство не отримало.

Будучи відповідальним сучасним підприємством, яке працює виключно у правовому полі та дбає за свою репутацію, Товариство зацікавлене у встановленні підтвердженого місця знаходження геологічної пам’ятки природи «Останці Сарматського моря» та сприянні у її подальшому збереженні та належному вивченні науково-академічним середовищем.

Хоча після оприлюднення незалежними та професійними експертами своїх висновків, тональність звинувачень на адресу Товариства змінилися із "знищили" на "можливо знищили", а позиція державних органів щодо місцезнаходження пам’ятки на "можливо в документах є помилка", Товариство хотіло б остаточно прояснити ситуацію і заявити наступне:

  1. За наявними у Товариства документами пам’ятка "Останці Сарматського моря" не є знищеною і знаходиться у своєму нормальному стані, враховуючи її поважний вік, без пошкоджень антропогенного характеру.
  2. Товариство за власної ініціативи буде вживати заходів для належного збереження пам’ятки, її промоції та буде співпрацювати із відповідними державними органами для того, щоб зі своєї сторони, вони виробили належні документи щодо пам’ятки. Таке завдання особливо актуальне, якщо врахувати, що пам’ятка, яку було віднайдено та затверджено відповідним рішення від 1983 року, нікого не цікавила до кінця 2020 року.
  3. Товариство висловлює жаль, що отримало на свою адресу безпідставні та безапеляційні звинувачення від непрофільних експертів, які зробили висновки на віддалі без заключень будь-яких офіційних комісій, разом з тим, проігнорувавши запрошення Товариства долучитися до перевірки, при цьому змалювавши у своїх повідомленнях професійну гірничо-добувну діяльність Товариства як безвідповідальне «нищення надр екскаваторами».
  4. Товариство на законних підставах здійснює видобування вапняку на Галущинецькому родовищі. Вапняк, який видобуває Товариство, є важливою, а подекуди, й критичною, складовою в українській металургії, сільському господарстві, будівельній та інших галузях. Своєю діяльністю Товариство допомагає створювати додаткову вартість у цих галузях, забезпечує робочі місця та сплату податків до державного та місцевого бюджетів.
  5. Товариство є та продовжить залишатися сучасним соціально-відповідальним підприємством, діяльність якого є важливою складовою добробуту декількох громад Тернопільської області.

 


Дата публікації: 20.08.2021
Кнопка Вверх